Haberler

7 May
'19
2018-2019 bahar dönemi final sınav programına buradan ulaşabilirsiniz.

29 Mar
'19
Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve IEEE Bilkent Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen 30. Lisansüstü Araştırma Konferansı (Graduate Research Conference), EE binasının zemin katındaki dersliklerde 22 Mart 2019 Cuma günü gerçekleştirildi. Gün boyunca süren bu organizasyonda, Bilkent EEE bölümü lisansüstü öğrencileri sözlü ve poster sunumları ile üzerinde çalıştıkları araştırma konularını ve projelerini paylaştılar.

Bu yıl toplam 12 oturumda gerçekleştirilen 57 adet sözlü sunum yapıldı. Yapılan bu oturumlarda, öğrenciler araştırmalarını anlatarak seyirciler tarafından gelen sorulara yanıt verdiler. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü kapsamındaki sinyal işleme, haberleşme, elektromanyetik, biyomedikal mühendisliği, elektronik, fotonik, kontrol, robotik, ağ bilimi ve nanoteknoloji gibi alanları içeren projeler katılımcılara sunuldu.

Poster sunumlarında ise katılımcılar toplam 45 farklı araştırma konusu hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladılar. Konferansta lisansüstü öğrencilerine ek olarak seçilmiş lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen çeşitli demo/poster sunumları da yapılmıştır.

Resepsiyon ve ödül töreni ile sonuçlandırılan konferansta EEE bölümü tarafından 4 adet "en iyi sunum" ve 2 adet "en iyi poster" ödülleri seçilen katılımcı öğrencilere dağıtıldı. En iyi sunum ödüllerini Bahram Khalichi, Çağrı Göken, Ehzan Kazemivalipour ve İbrahim Kurban Özaslan alırken en iyi poster ödüllerini ise Büşra Tegin ve Mert Kalfa almıştır.

Konferans Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden Prof. Sinan Gezici tarafından düzenlenmiştir. Ayrıca EEE bölümü lisansüstü öğrencilerinden Aras Yurtman, Merve Begüm Terzi ve Ahmet Safa Öztürk ile birlikte the IEEE Bilkent Öğrenci Topluluğu üyesi lisans öğrencilerinden Abdulkadir Erol (CS/I), Yiğit Efe Erginbaş (EEE/II) ve Deniz Ulusel (CS/IV) konferansın organizasyonunda rol almıştır.

Organizasyon mühendislik ve bilim araştırmaları dünyası konusunda bilgi, paylaşım ve lisans öğrencileri için ise nadir rastlanan bir tecrübe sunarken katılımcıların çeşitli üniversitelerden katılan araştırmacılar ve Türkiye'deki üst kademe mühendislik şirketlerindeki profesyoneller ile birebir etkileşime girebileceği bir ortama sahiplik yapmıştır.


Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşılabilir.
11 Şub
'19

Doktora öğrencilerimizden Bahram Khalichi araştırma projesi olan "A Broadband Analysis of Multiscale Electromagnetics Problems Using Multilevel Fast Multipole Algorithm (MLFMA)" ile IEEE Antennas and Propagation Society (AP-S) topluluğu tarafından verilen 2018 Doktora Araştırması Ödülünü almaya hak kazandı.


Bahram Khalichi, araştırmalarını Bilkent Üniversitesinden Prof. Vakur B. Ertürk ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Özgür Ergül'ün danışmanlığı altında sürdürmektedir. Öne sürülen araştırma konusu, potansiyel tümlev denklemleri ile eksik-yapraklı çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY) kullanılarak çok ölçekli elektromanyetik problemlerinin geniş bantlı çözümlerine odaklanmaktadır.


Ödül Hakkında: IEEE Antennas and Propagation Society topluluğu doktora araştırma bursu Dr. Eugene F. Knoot'un hatırasını onurlandırmak için verilmektedir. Bu ödül ileri elektromanyetik alanında araştırma yapan doktora öğrencilerini teşvik etmek için verilen yüksek prestijli ve yoğun rekabet ile verilen bir ödüldür. Seçim komitesi tarafından her adayın araştırmaları, akademik kayıtları ve elektromanyetik alanına olabilecek potansiyel katkıları göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Ödül kapsamında $2500 tutarında verilen bursa ek olarak IEEE Antennas and Propagation Magazine dergisinin eğitim kısmında ödül anonsu yapılacaktır.


6 Şub
'19
Lisansüstü erken başvuruları 26 Mart 2019 tarihine kadar online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir.

Bölümümüzü yakından tanımak ve lisansüstü araştırmalarımız hakkında bilgi almak için için 22 Mart 2019 Cuma günü düzenleyeceğimiz Graduate Research Conference 2019 etkinliğimize davetlisiniz. Konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.


Graduate Research Conference 2019
24 Ara
'18
2016 yılı lisans mezunlarımızdan Ali Devran Kara, "IEEE Conference on Decision and Control, 2018" toplantısında "Robustness to Incorrect System Models in Stochastic Control and Application to Data-Driven Learning" başlıklı bildirisiyle En İyi Bildiri Ödülünü kazandı.
19 Ara
'18
16 Aralık 2018'de "Bilkent Young Entrepreneurs Society" tarafından düzenlenen 12. Ankara Startup Zirvesindeki proje yarışmasında, bölümümüzün 4. sınıf öğrencisi Hürol Volkan Kaşıkaralar'ın da yer aldığı "mobilative® UYAZ: Görerek Otonom Uçuş Yapay Zekası" projesi, en inovatif proje olarak seçilmiştir ve ekip, "Bilkent Cyberpark Ofis Ödülü"nü kazanmıştır.
10 Ara
'18
2017 doktora mezunlarımızdan Dr. Sina Rezaei Aghdam, IEEE Türkiye 2018 Doktora Tezi Ödülünü kazanmıştır. Bu ödülü kazanan kişiler, yedi ayrı üniversiteden toplam 13 öğretim üyesinin oluşturduğu IEEE Türkiye Ödül Komitesi tarafından belirlenmiştir.

7 Ara
'18
2018-2019 Güz dönemi final sınavı takvimine buradan ulaşabilirsiniz.
15 Kas
'18
Sevgili EEE Son Sınıf Öğrencileri,
Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de son sınıf öğrencilerimizin farklı kategorilerdeki başarılarını takdir etmek amacıyla bölümümüz bir ödül töreni düzenleyecektir. Kategoriler ve başvuru prosedürü ile ilgili detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.
3 Haz
'18
Bölümümüz tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Fuarı, 4 Haziran 2018'de Mithat Çoruh Amfi'de gerçekleşecektir. Bu etkinliğe sanayiden ve akademiden katılımcılar, tüm öğretim üyeleri ve aileleriyle birlikte öğrenciler davetlidir. 

Etkinliğin videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

28 May
'18
Öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Erdal Arıkan, “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülü olan IEEE Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı. Arıkan’a madalyası, San Francisco’da düzenlenen 2018 IEEE Vizyon ve Yenilikçilik Zirvesi’nde takdim edildi. IEEE tarafından her yıl “Enformasyon Bilimi, Sistemleri ve Teknolojisine çok üst seviyede katkı sağlayan” bir bilim insanına verilen madalya Arıkan’a, enformasyon ve haberleşme kuramına katkıları, kutupsal kodların keşfi ve kutupsallaştırma tekniklerine katkıları nedeniyle verildi.
Yeni bir telekomünikasyon devrimi yaratacak 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştiren Dr. Arıkan, daha önce 2010 yılında IEEE Information Theory Society Makale Ödülü’nü ve 2013 yılında IEEE W.R.G. Baker Ödülünü alan Arıkan’ın buluşu yurtiçinde de 2010 Sedat Simavi Bilim Ödülü ve 2011 Kadir Has Vakfı Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Arıkan’ın çalışması 2016’da 5G uygulama standartları arasına alınırken Dünya Telekomünikasyon devi Huawei firmasınca, söz konusu buluşu temel alan yeni bir 5G teknolojisi kullanıldığı açıklandı.

Türk bilim insanı Arıkan’ın “kutupsal kodlar” adlı buluşu daha önce de kriptolojinin bilimsel çalışmalarında büyük etkisi olan Shannon Enformasyon Kuramı’nda 60 yıldır açık olan bir problemi çözdüğü için ilk günden başlayarak endüstri tarafından büyük ilgi gördü. Arıkan, 2009’da yayımlanan bir makalesi ile bu konuyu bilim dünyasına takdim etmiş ve bilim insanı Claude Shannon tarafından 1948’de ortaya atılan enformasyon kuramının en temel problemine kökten çözüm getirmişti. Kutupsal kodlar, “Shannon Kanal Kapasite Sınırı”na ulaştığı kanıtlanabilen ilk ve tek kod çözme yöntemi olarak kabul ediliyor. “Kutupsal kodlar”, bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında, çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hataları sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor.

Sade yapısı nedeniyle, “Kutupsal kodlar”ın, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanan “nesnelerin interneti” ve 5G’nin getireceği yeni hizmetlerde de kullanılması söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili çalışan standart komitelerinde, “kutupsal kodlar” ile mevcut yöntemler arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Veri transferinin, en güvenilir ve en az gecikmeyle transferini sağlayan Arıkan’ın buluşundaki algoritmaların, yakın gelecekte 5G standardına uygun her cep telefonunda yer alması öngörülüyor. Prof. Dr. Erdal Arıkan, kutupsal kodlarla ilgili ticari faaliyetlerini 2011’de Bilkent Cyberpark’ta kurduğu firma aracılığıyla yürütüyor. Arıkan bu konuda çok sayıda patentin de sahibi.
Yıl Öncenin Haberlerini Görüntüle