Haberler

3 Haz
'18
Bölümümüz tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Fuarı, 4 Haziran 2018'de Mithat Çoruh Amfi'de gerçekleşecektir. Bu etkinliğe sanayiden ve akademiden katılımcılar, tüm öğretim üyeleri ve aileleriyle birlikte öğrenciler davetlidir. 

Etkinliğin videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

28 May
'18
Öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Erdal Arıkan, “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülü olan IEEE Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı. Arıkan’a madalyası, San Francisco’da düzenlenen 2018 IEEE Vizyon ve Yenilikçilik Zirvesi’nde takdim edildi. IEEE tarafından her yıl “Enformasyon Bilimi, Sistemleri ve Teknolojisine çok üst seviyede katkı sağlayan” bir bilim insanına verilen madalya Arıkan’a, enformasyon ve haberleşme kuramına katkıları, kutupsal kodların keşfi ve kutupsallaştırma tekniklerine katkıları nedeniyle verildi.
Yeni bir telekomünikasyon devrimi yaratacak 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştiren Dr. Arıkan, daha önce 2010 yılında IEEE Information Theory Society Makale Ödülü’nü ve 2013 yılında IEEE W.R.G. Baker Ödülünü alan Arıkan’ın buluşu yurtiçinde de 2010 Sedat Simavi Bilim Ödülü ve 2011 Kadir Has Vakfı Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Arıkan’ın çalışması 2016’da 5G uygulama standartları arasına alınırken Dünya Telekomünikasyon devi Huawei firmasınca, söz konusu buluşu temel alan yeni bir 5G teknolojisi kullanıldığı açıklandı.

Türk bilim insanı Arıkan’ın “kutupsal kodlar” adlı buluşu daha önce de kriptolojinin bilimsel çalışmalarında büyük etkisi olan Shannon Enformasyon Kuramı’nda 60 yıldır açık olan bir problemi çözdüğü için ilk günden başlayarak endüstri tarafından büyük ilgi gördü. Arıkan, 2009’da yayımlanan bir makalesi ile bu konuyu bilim dünyasına takdim etmiş ve bilim insanı Claude Shannon tarafından 1948’de ortaya atılan enformasyon kuramının en temel problemine kökten çözüm getirmişti. Kutupsal kodlar, “Shannon Kanal Kapasite Sınırı”na ulaştığı kanıtlanabilen ilk ve tek kod çözme yöntemi olarak kabul ediliyor. “Kutupsal kodlar”, bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında, çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hataları sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor.

Sade yapısı nedeniyle, “Kutupsal kodlar”ın, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanan “nesnelerin interneti” ve 5G’nin getireceği yeni hizmetlerde de kullanılması söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili çalışan standart komitelerinde, “kutupsal kodlar” ile mevcut yöntemler arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Veri transferinin, en güvenilir ve en az gecikmeyle transferini sağlayan Arıkan’ın buluşundaki algoritmaların, yakın gelecekte 5G standardına uygun her cep telefonunda yer alması öngörülüyor. Prof. Dr. Erdal Arıkan, kutupsal kodlarla ilgili ticari faaliyetlerini 2011’de Bilkent Cyberpark’ta kurduğu firma aracılığıyla yürütüyor. Arıkan bu konuda çok sayıda patentin de sahibi.
25 May
'18
Lisansüstü başvuruları 9 Haziran 2018 tarihine kadar online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir.
8 May
'18
Lisansüstü öğrencimiz ve öğretim üyelerimiz Toygan Kılıç, Yrd. Doç. Dr. Tolga Çukur, Prof. Oktay Algın ve Yrd. Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş tarafından yazılan "Hızlandırılmış Uçuş-Zamanlı MR Anjiyografi için Bütünleşik Kısmi Fourier ve Sıkıştırılmış Algılama Geriçatımı" adlı bildiri, 26. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı'nda IEEE Türkiye EMBS Kolu En İyi Öğrenci Bildirisi ödülünü almıştır.
8 May
'18
Lisansüstü öğrencilerimiz Muhammad Anjum Qureshi, Wardah Sarmad, Hira Noor ve Ali Hassan Mirza tarafından yazılan "Online Optimization of Wireless Sensors Selection over an Unknown Stochastic Environment" adlı bildiri, 26. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı'nda IEEE Türkiye İletişim Kolu En İyi Üçüncü Öğrenci Bildirisi ödülünü almıştır.
7 May
'18
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ile Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone firmalarının katkı sağladığı 5G ve Ötesi Ortak Lisansüstü Destekleme Programı, ülkemizdeki 5G ve ötesi ekosisteminin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Program kapsamında, ilgili konularda araştırma yapacak lisansüstü öğrencileri, araştırma olanakları ve devlet üniversitesi araştırma görevlisi maaşının üzerinde bir burs ile desteklenecektir. Başvurmak için chair@ee.bilkent.edu.tr ile iletişim kurabilirsiniz.

6 May
'18
2017-2018 Bahar dönemi final sınavı takvimine buradan ulaşabilirsiniz.
10 Nis
'18
Bölümümüz ve IEEE Bilkent Öğrenci Kolu tarafından organize edilen 29. IEEE Lisansüstü Araştırma Konferansı, 6 Nisan tarihinde gerçekleşti. Bu seneki konferansın içeriğinde 96 sözlü sunum, 68 poster sunumu ve 3 demo sunumu yer aldı. Konferansın sonunda bir resepsiyon ve ödül töreni düzenlendi. En iyi sunumları yapan araştırmacılar bölümümüz tarafından ödüllendirildi. Bu kapsamda dört "en iyi sözlü sunum" ve iki "en iyi poster sunumu" ödülü verildi.

Etkinliğin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.


  • Sinyal İşleme alanında en iyi sözlü sunum: Online Learning with LSTM Neural Networks konulu araştırma çalışmasıyla Tolga Ergen.
  • Biyomedikal alanında en iyi sözlü sunum: MR image synthesis with generative adversarial networks konulu araştırma çalışmasıyla Salman Ul Hassan Dar.
  • İletişim / Kontrol / Robotik / Ağ alanlarında en iyi sözlü sunum: Stabilization of nonlinear time varying systems with intermittent loss of information: A switched system based approach konulu araştırma çalışmasıyla Saeed Ahmed.
  • Elektronik / Elektromanyetik / Nanoteknoloji / Fotonik alanlarında en iyi sözlü sunum:Luminescent Solar Concentrators Made of Copper-Doped Near-Unity Emitting Colloidal Quantum Wells konulu araştırma çalışmasıyla Kıvanç Güngör.
  • En iyi poster sunumu: Measuring Interpretability of Word Embeddings konulu araştırma çalışmasıyla Lütfi Kerem Şenel.
  • En iyi poster sunumu: Instant Decoupling of Coils in Simultaneous Transmission and Acquisition for MRI konulu araştırma çalışmasıyla Bilal Taşdelen.
29 Mar
'18
EEE342 Feedback Control Systems dersi laboratuvar çalışmalarında kullanılmak amacıyla bölümümüzde tasarlanan ve geliştirilen deney kitlerinin kontrol teorisi öğretimi konusunda yaptığı katkılar International Federation of Automatic Control (IFAC) World Congress 2017 konferasında bir bildiri ve Computer Applications in Engineering Education (CAEE) dergisinde bir makale olarak yayınlanmıştır.

CAEE Makalesi: A low‐cost feedback control systems laboratory setup via Arduino–Simulink interfaceLink: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cae.21917

IFAC World Congress 2017 Bildirisi: A Low-cost Laboratory Experiment Setup for Frequency Domain Analysis for a Feedback Control Systems CourseLink: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405896317332305?via%3Dihub


17 Şub
'18
Lisansüstü erken başvuruları 9 Nisan 2018 tarihine kadar online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir.

Bölümümüzü yakından tanımak ve lisansüstü araştırmalarımız hakkında bilgi almak için için 6 Nisan 2018 Cuma günü düzenleyeceğimiz Graduate Research Conference 2018 etkinliğimize davetlisiniz. Konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.

Graduate Research Conference 2017
10 Şub
'18
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hitay Özbay, yaptığı değerli çalışmalardan dolayı Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından IEEE Fellow ilan edildi. Dünyanın en büyük tekno-profesyonel topluluğu olarak kabul edilen Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) 160’ın üzerinde ülkede 423.000’den fazla üyeye sahiptir. "IEEE Fellow" ünvanı kuruluşun en yüksek itibarıdır  ve mühendislik, bilim ve teknolojinin ilerlemesine veya uygulamasına önemli ölçüde katkıda bulunan sınırlı sayıda IEEE Kıdemli üyesine verilmektedir.


2 Oca
'18
Öğretim üyelerimizden Prof. Ayhan Altıntaş, "URSI (Union of Radio Scientifique Internationale) fellow" unvanını almıştır.
15 Ara
'17
2017-2018 Güz dönemi final sınavı takvimine buradan ulaşabilirsiniz.
7 Ara
'17
(Güncellenen habere buradan ulaşabilirsiniz.)

Öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Erdal Arıkan, “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülü olan IEEE Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı.

IEEE tarafından her yıl “Enformasyon Bilimi, Sistemleri ve Teknolojisine çok üst seviyede katkı sağlayan” bir bilim insanına verilen madalya Arıkan’a,  enformasyon ve haberleşme kuramına katkıları, kutupsal kodların keşfi ve kutupsallaştırma tekniklerine katkıları nedeniyle veriliyor. Arıkan’a madalyası, Mayıs 2018’de San Francisco’da düzenlenecek IEEE Vizyon ve Yenilikçilik Zirvesi’nde takdim edilecek. Ödül kapsamında altın madalyanın yanı sıra bir de para ödülü yer alıyor.Yeni bir telekomünikasyon devrimi yaratacak 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştiren Dr. Arıkan, daha önce 2010 yılında IEEE Information Theory Society Makale Ödülü’nü ve 2013 yılında IEEE W.R.G. Baker Ödülünü alan Arıkan’ın buluşu yurtiçinde de 2010 Sedat Simavi Bilim Ödülü ve 2011 Kadir Has Vakfı Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Arıkan’ın çalışması 2016’da 5G uygulama standartları arasına alınırken Dünya Telekomünikasyon devi Huawei firmasınca, söz konusu buluşu temel alan yeni bir 5G teknolojisi kullanıldığı açıklandı.

Türk bilim insanı Arıkan’ın “kutupsal kodlar” adlı buluşu daha önce de kriptolojinin bilimsel çalışmalarında büyük etkisi olan Shannon Enformasyon Kuramı’nda 60 yıldır açık olan bir problemi çözdüğü için ilk günden başlayarak endüstri tarafından büyük ilgi gördü. Arıkan, 2009’da yayımlanan bir makalesi ile bu konuyu bilim dünyasına takdim etmiş ve bilim insanı Claude Shannon tarafından 1948’de ortaya atılan enformasyon kuramının en temel problemine kökten çözüm getirmişti. Kutupsal kodlar, “Shannon Kanal Kapasite Sınırı”na ulaştığı kanıtlanabilen ilk ve tek kod çözme yöntemi olarak kabul ediliyor. “Kutupsal kodlar”, bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında, çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hataları sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor.

Sade yapısı nedeniyle, “Kutupsal kodlar”ın, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanan “nesnelerin interneti” ve 5G’nin getireceği yeni hizmetlerde de kullanılması söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili çalışan standart komitelerinde, “kutupsal kodlar” ile mevcut yöntemler arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Veri transferinin, en güvenilir ve en az gecikmeyle transferini sağlayan Arıkan’ın buluşundaki algoritmaların, yakın gelecekte 5G standardına uygun her cep telefonunda yer alması öngörülüyor. Prof. Dr. Erdal Arıkan, kutupsal kodlarla ilgili ticari faaliyetlerini 2011’de Bilkent Cyberpark’ta kurduğu firma aracılığıyla yürütüyor. Arıkan bu konuda çok sayıda patentin de sahibi.
29 Kas
'17
Doktora öğrencimiz Mert Kalfa 2017 Leopold B. Felsen Elektromanyetikte Üstün Başarı Ödülünü almaya hak kazanmıştır. EMC Türkiye ve Leopold B. Felsen Vakfı tarafından verilen Felsen Ödülü, 2007 yılından beri Elektromanyetik alanında araştırma yapan Türk öğrenci ve araştırmacıların çalışmalarını teşvik etmek amacıyla verilmektedir.

23 Eki
'17
Sevgili son sınıf öğrencilerimiz,

Geçen sene olduğu gibi bu sene de akademik yılın sonunda bir ödül töreni düzenleyerek mezun olan öğrencilerimizin çeşitli kategorilerdeki başarılarını ödüllendireceğiz. Ödül kategorileri ve başvuru şartlarının detayları buradadır.
8 Eyl
'17
2017 mezunlarımızdan İbrahim Kurban Özaslan, Kübra Keskin, Bilal Taşdelen, Abdullah Ömer Arol ve Furkan Özkalay'ın 3. Bilkent Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri kapsamında, Doç. Dr. Sinan Gezici danışmanlığında hazırladıkları proje, Kıbrıs'ta düzenlenen IEEE 2017 Türkiye Lisans Bitirme Proje Yarışması ve Sergisi'nde birincilik ödülü kazanmıştır.

"IHA'dan Alınan Kamera Görüntüsü ve IMU kullanılarak Hedef Konumunun Tespiti" adlı proje, Aselsan işbirliği ve TÜBİTAK desteğiyle hazırlanmıştır. Projenin tanıtım videosuna buradan ulaşılabilir.11 Ağu
'17
Prof. Ayhan Altıntaş danışmanlığındaki doktora öğrencimiz Polat Göktaş, elektromanyetik alanındaki çalışmalarını teşvik etmesi amacıyla 2017-2018 Akademik Yılı IEEE Antennas and Propagation Society (AP-S) Doktora Araştırma ödülüne hak kazandı.

IEEE Antennas and Propagation Society (AP-S), elektromanyetik alanında araştırma yapan öğrencileri desteklemek amacıyla her yıl en fazla on öğrenciye doktora bursu vermektedir.

17 Tem
'17
2017 Yaz dönemi final programına buradan ulaşabilirsiniz.

Yıl Öncenin Haberlerini Görüntüle