Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Haberleşme ve Ağlar Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Önerilen yüksek lisans programi tezsizdir. Yüksek lisans derecesini alabilmek için gerekli asgari ders sayisi 10 ve asgari kredi sayisi 30’dur. Ögrencinin alacagi derslerin en çok üç tanesi, lisans ögrenimi sirasinda alinmamis olmasi kosuluya, asagidaki tabloda verilen lisans derslerinden seçilebilir. Bu dersler disinda ögrencilerin bir dönem projesi tamamlamasi gerekmektedir.

Tezsiz Yüksek lisans ögrenimi yapacak her ögrenci için ilgili bölüm baskaninin önerisiyle Enstitü Yönetim Kurulu tarafindan ilgili ögretim üyeleri arasindan bir ders danismani görevlendirilecektir. Danisman,ögrencinin alacagi derslerin belirlenmesinde yardimci olacaktir. Danisman ögrencinin alacagi dersleri ögrenci ile birlikte tespit ederek Bölüm Baskanligi araciligi ile Enstitü'ye bildirecektir.

Ögrencinin tamamlamasi gereken on dersten üç tanesi zorunlu derslerdir:

  • EEE 530 (Sayısal Haberleşme Teorisi)
  • EEE 533 (Rasgele Süreçler)
  • EEE 536 (İnternet Mimarisi ve Protokolleri)


Geri kalan yedi ders asagidaki tabloda listelenen derslerden seçilecektir. Seçmeli dersler “Teknik Seçmeli Dersler” (EEE, CS ve IE kodlu dersler) ve “Teknik Olmayan Seçmeli Dersler” (MBA ve LAW kodlu dersler) olmak üzere iki gruba ayrilmistir. Ögrenci, danismanin onayiyla “Teknik Olmayan Seçmeli Dersler” grubundan en fazla üç ders alabilir.

Dönem projesi dersine kayitli bir ögrenci, belirledigi ilgili bir ögretim üyesini dönem projesi danismani olarak Bölüm Baskani’na dönem basinda bildirir. Ögrenci dönem projesini danisman ögretim üyesinin gözetiminde tamamlayarak hazirladigi dönem projesi raporunu dönem sonunda proje danismanina sunar. Dönem projesi dersi notu danisman ögretim üyesi tarafindan verilir.

Müfredat (Türkçe)