Home » Endüstriyel Tasarım Projeleri

Endüstriyel Tasarım Projeleri

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, iki dönem süren bitirme projelerini alanında lider yüksek teknoloji firmaları ile iş birliği içerisinde gerçek hayattaki mühendislik problemlerini çözmek üzere yapmaktadır. Bu program dahilinde geçirilen altı yıl içerisinde, öğrencilerimiz 25 farklı firma ortaklığı ile 95 proje tamamlamıştır. Çalıştığımız firmalar arasında Arçelik, Aselsan, Eczacıbaşı, Ford Otosan, Frounhofer IIS (Almanya), Havelsan, Karel, Meteksan Savunma, Roketsan, TAI ve Vestel bulunmaktadır.

Bu çalışmaların iki örneği, Arçelik ortaklığıyla yapılan PRISM ve Havelsan ortaklığıyla yapılan Beamvision projeleridir.

 

PRISM

Proje Takımı: Ahmet Oğuz Atlı, Mustafa Khaan Claasz Coockson, Seçil Eda Doğan, Ayça Takmaz, Elvan Mert Uğurlu, Ece Yılmazbilek

Firma: Arçelik

PRISM hem ayna hem de ekran olarak kullanılabilen bir sistemdir. PRISM akıllı banyo içerisindeki kablosuz sensörlerden aldığı veriyi analiz ederek, kullanıcıya kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaktadır.

Proje kapsamında, enerji tasarrufu sağlayan ve dahili batarya ile çalışan hava kalitesi modülü ve nabız ölçer geliştirilmiştir. Bu modüller ve Arçelik tarafından sağlanan akıllı tartı, akıllı ayna ile BLE (Düşük Enerji Bluetooth) bağlantısı kurmaktadır.

Sistem, ayna karşısındaki kullanıcıyı yüz tanıma algoritmaları kullanarak tanımakta ve kullanıcının yüzündeki baskın duyguyu algılamaktadır. Bu sayede akıllı ayna, kullanıcıdan aldığı verileri kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak üzere kaydedebilmektedir.

 

Acoustic Beamvision

Proje Takımı: Ahmet Burak Çatlı, Beyza Dabak, Burak Künkçü, Mustafa Talha Avcu, Ömer Karakaş, Ünal Ege Gaznepoğlu

Firma: Havelsan

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bitirme projesi takımı, toplantı/konferans odaları gibi birçok kişinin aynı anda konuştuğu ortamdaki konuşmaları kaynaklardan ayıran, konuşmacıları ayırt eden ve bu konuşmaları yazıya geçiren bir sistem geliştirmiştir.

Sistem, 8 mikrofondan oluşan akustik bir mikrofon dizisi, 4 kamera, IMU, FPGA ve kontrol ara yüzüne sahip merkezi bir bilgisayardan oluşmaktadır. 5 metrelik bir aralıkta çalışabilen nihai ürün, 25 derece açı doğruluğuna, 81% başarı oranına ve 5% hata payına sahiptir.

 

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Sanayi Odaklı Bitirme projeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu bağlantıyı takip edin.