Home » Nanoteknoloji

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji, 1 mikrometreden küçük, normalde 1’den 100 nanometreye kadar, yani atomik/moleküler seviyede cihazların üretilmesini, kontrolünü ve çalıştırılmasını hedefleyen bir alandır. Bu alan özellikle uygulamalı fizik, kimya, biyoloji, malzeme bilimi ve mühendisliklerin disiplinler arası doğasını kuşatıp yansıtması ile modern araştırmaların en önünde yer almaktadır. Bu dinamik ve gelecek vaat eden doğası nedeniyle nanoteknoloji sadece araştırmacılardan değil aynı zamanda işletme liderleri ve endüstriden de yoğun ilgi görmektedir. Bu alandaki hızlı gelişen ekonomi ile birlikte, nanobilimdeki geliştirmelere ve yeni yüksek talepli ürünlere uyum sağlamayı başaran uzmanlara gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Nanoteknoloji, sınırsız sayıda uygulaması ile çevremizdeki dünyayı değiştirme potansiyeline sahip bir alan olarak yerini almıştır.

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü olağanüstü kaynakları ile Türkiye’de ve tüm dünyada nanoteknoloji alanında yapılan çalışmalarda lider bir pozisyona sahiptir. Bölümümüzde, dünyaca tanınmış öğretim üyelerimizin danışmanlığında uygulamalı nanobilim ve nanoteknoloji üzerine yapılan en ileri araştırma çalışmaları ile nano-acemilere temel bir arka plan sağlanmaktadır. Bir diğer yandan, bölümümüz UNAM ve NANOTAM gibi ulusal yerleşimlere kolay erişim ve bu merkezler ile uygulamalı eğitim olanakları sağlamaktadır. Bunu yanı sıra, bölümümüzde endüstri ile iş birliği yapma, devam eden projelerin bir parçası olma ve ülkesi için üreten güçlü bir takımın parçası olma imkanları sağlanmaktadır.

Öğretim üyelerimiz fotovoltaikler, plazmonikler, lazerler, nanofotonik, metamalzemeler, fotonik kristaller, yarı-iletken LED aydınlatması, RF sensörleri ve biyoimplantlar, nanoyapıların fiziği ve uygulamaları, fotonik cihazlar, nano-sensörler gibi geniş ve çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Öğretim üyelerimiz tarafından sürdürülen araştırmalarımız, dünyanın en yüksek seviyeli dergilerinde kabul bularak ve tanınmış uluslararası konferanslarda sunularak, bölümümüzün ve ulusal derecede yayın kalitemizi arttırmaktadır. Bölümümüzde nanoteknoloji alanında birçok ders verilmesiyle birlikte, bölümümüzün disiplinler arası yapısı sayesinde Materyal Bilimi ve Fizik bölümlerinden birçok dersin alınmasına olanak sağlanmaktadır.

Sonuç olarak, Bilkent Üniversitesi nanoteknoloji takımının bir parçası olarak hem akademik çalışmak isteyen hem de profesyonel iş hayatına atılmak isteyen biri olarak lisans eğitimi sonrasında devam eden muazzam imkanlar kazanabilirsiniz. Nanoteknoloji alanının çeşitli kısımlarındaki iş gücüne olan yüksek talep, hem ulusal hem de uluslararası endüstri liderleri ile başarılı bir kariyer takip etmek isteyen bölümümüzün tüm mezunlarına bu isteklerini tamamlamak için uygun bir ortam sağlamaktadır.

Öğretim Üyeleri

Prof. Dr. Orhan Aytür

Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir

Prof. Dr. Vakur B. Ertürk

Prof. Dr. Ekmel Özbay

Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Tatar